DirectAdmin Kontrol Paneli Türkçe Kullanım Kılavuzu.

 

Ana Sayfa >> Site İstatistik

Site İstatistikleri

Bu konu, site istatistikleri ile ilgili bilgi içermektedir. Diskin boşluğunu ve bant genişliğini kontrol etmek, sistem log’larını görüntülemek, hesap bilgilerini görüntülemek ve Webailzer aracılığı ile ziyaretçilerle ilgili bilgi almak gibi başlıklar incelenmiştir.

Diskin Boşluğunu ve Bant Genişliğini Kontrol Etmek 

Diskin boşluğunu ve bant genişliğini kontrol etmek için, DirectAdmin ana kontrol paneli menüsündeki “Stratistics” ikonuna basın. Ekranın üst kısmında bu tabloları göreceksiniz:

 

Tablolardaki numaralar, megabyte olarak verilmiştir ve yaklaşık olarak 1000 megabyte = 1 gigabyte olarak belirlenir.

İki çeşit disk boşluğu (disk space) ve bant genişliği (bandwith) ölçümüyle karşılaşırsınız. Tablolardan ilki, domain kullanımı listelerini, ikincisi ise toplam kullanım listelerini gösterir. Toplam kullanımlar genelde domain kullanımından daha yüksektir, çünkü toplam kullanım istatistikleri, domaininizden farklı faktörler de içerir, örneğin MySQL veritabanları ve kontrol paneli kullanımı... Birçok domaini aynı hesapta barındırmak mümkündür, o yüzden domain ve toplam kullanımın ayrı olarak gösterilmesi gereklidir.

Not: DirectAdmin, toplam kullanımı (domain kullanımı değil), kotaların artışını belirlemek için kullanır. 

Sistem Loglarına Erişim
 

Statistics (İstatistikler) menüsünün en üstünde, 3 metin yer alır. "Backed up Apache Logs" "Apache Usage Log" ve "Apache Error Log."

 

Yedeklenmiş Apache Logları

"Backed up Apache Logs" linkine tıklayarak, domain/subdomain ve ay’lara göre tar.gz dosyalarının bulunduğu bir dosya yöneticisine erişirsiniz. Örneğin:

Burada, Nisan (April) için dört yedek görüyoruz: subdomain (admin, newsub ve reseller) ve asıl domain için bir yedek (Apr-2003.tar.gz). İndirmek için, yedek dosyalarının isimlerine tıklayın.

Not: Log dosyaları, sunucu yöneticilerine aittir ve silinemezler. Log dosyaları, disk boşluğu kotanızı aşamaz. 

Apache Kullanıcı ve Hata Logları

 

Apache kullanımı ve hata log’ları, "Apache Usage Log" a veya "Apache Error Log"a tıklanarak görüntülenebilir.

Üzerinde oynanmamış log’lar aşağıdaki gibi bir metin kutusunda görünürler:

 

Yukarıdaki resim, bir error (hata) log’u örneği. Bu log’ları görüntülemek, belli problemlerin çözümü için çok iyi bir yoldur. Örneğin; script indirmek ve yönetmek için. Her iki log (usage ve error) aylık olarak yedeklenirler ve /home/domain.com/logs ‘de arşivlenirler. Daha fazla bilgi için, " Yedeklenmiş Apache Log’ları " na bakabilirsiniz.

Hesap Bilgilerini Görüntülemek

Ana istatistik (statistics) menüsü, oldukça büyük bir bilgi kaynağıdır. Aşağıda belirtildiği gibi, tablodaki ilk iki sırada (Bandwidth / Disk Space) toplam kullanım belirlenir. DirectAdmin, bu sayıları, kota amaçları için kullanır. ( Domain Statistics tablosundaki numaraları değil )

Hesabınız maksimum bant genişliği (bandwidth) ne erişirse, öteki ayın ilk gününe kadar siteniz işlevini yitirir. Hesabınız maksimum disk boşluğunu doldurursa da, bazı dosyaları silmeden, siteniz yükleme yapamazsınız.

Bu tablodaki bilgiler yeterince açık olduğundan, derin anlatıma gerek yoktur. Eğer daha önceden yapmadıysanız, e-mail adresinizi “E-mail” boşluğuna yazın ve “Save” tuşuna basın.

Webalizer İstatistikleri

DirectAdmin ana İstatistik (Statistics) menüsünde, istediğiniz domain’e basarak Webalizer’ı görüntüleyebilirsiniz. Lütfen şunları unutmayın: siteniz 24 saatten fazla bir süredir çalışıyor olmalı ve bazı log aktiviteleriniz olmalı. Eğer bunlar yoksa Webalizer istatistikleriniz aktifleşemez.

İlk Webalizer ekranında, yukarıdaki gibi bir tablo göreceksiniz ve ayların bir listesi de bu tabloda yer alacak. Görüntülemek istediğiniz ayın üzerine tıklayın. Webalizer istatistikleri, oldukça ayrıntılıdır ve site trafiği, en çok talep edilen URL’ler, çıkış noktaları, ziyaretçilerin yerleşim merkezleri ve daha birçok konuda ayrıntılı bilgi almanızı sağlar.

 


Bu sayfadaki içerikler, site-helper.com internet sitesinden "İngilizce bilmeyen DirectAdmin kullanıcıları için" Türkçe'ye çevrilmiştir ve RealNet tarafından

barındırılmaktadır. Soru, görüş ve önerileriniz için; admin@directadmin.net.tr