DirectAdmin Kontrol Paneli Türkçe Kullanım Kılavuzu.

 

Ana Sayfa >> Script'lar

Script'lar

Bu konu CGI script’leri, program path’leri, indirilen Perl birimlerinin görüntülenmesi, izinlerin anlaşılması, PHP script’leri ve phpMyAdmin’e erişim gibi başlıkları içerir.

CGI Script'ları 

Tüm CGI script’leri, cgi-bin dizininizde yer almalı. cgi-bin dosyası, public_html dizininde yer almaktadır (örneğin: public_html/cgi-bin). Eğer CGI script’lerini bir subdomain’in içine yerleştirmek istiyorsanız, script’i cgi-bin dizinine yerleştirin.

CGI Script'ları Yüklemek

 

FTP kullanırken, script dosyalarını ( .cgi ve .pl gibi ) ASCII modunda yüklemek çok önemlidir. FTP programları, ASCII’de auto (otomatik) veya binary (ikili) yükleme imkanı tanır. Eğer “auto” seçili ise, FTP programınızdaki ASCII dosyaları .cgi ve .pl içermektedir.

 

Eğer binary modunu seçerseniz, script’ler düzgün bir şekilde yüklenmeyebilir.

.

Program Path'leri

Aşağıdaki path’ler genelde script’ler için gereklidir.

Perl için path: /usr/bin/perl 
Sendmail için path: /usr/sbin/sendmail


CGI URL’si: http://www.domaininiz.com/cgi-bin/script.cgi 
Subdomain CGI URL’si: http://subdomain.domaininiz.com/cgi-bin/script.cgi

cgi-bin path’i: /home/kullanıcıadı/domains/domain.com/public_html/cgi-bin 
cgi-bin path’i (subdomain): /home/kullanıcıadı/domains/domain.com/public_html/subdomain/cgi-bin

Önemli: Eğer bu path’ler çalışmazsa, host’unuz hesabınızı /home’dan başka bir yere yüklemiş olabilir. Lütfen doğru path’lere ulaşmak için, host’unuzla iletişime geçin.

 

Yüklü Perl Birimlerinin Görüntülenmesi

DirectAdmin ana Kontrol Paneli menüsünden "Advanced Tools" ikonuna tıklayın, daha sonra da "Installed Perl Modules"ı tıklayın.

Yukarıdaki resimde, perl birimleri listesinden bir kesit görüyorsunuz. Eğer CGI script’i belirli bir perl birimi içeriyorsa, bu liste ile modülün sunucuda yüklü olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

DirectAdmin İzinler

Dosya izinleri, kimlerin script’ler gibi dosyaları okuyabileceğini, yazabileceğini ve yönetebileceğini tanımlar. Bir yükleme aşamasında sizden bir dosyayı CHMOD etmeniz isteniyorsa, dosyaların izinlerini ayarlamanız gerekiyor demektir. Dosya izinleri, FTP programları veya kontrol panelindeki file manager ile değiştirilebilir.

Dosyalar için bazı genel izin dereceleri:

600 Bir dosyanın erişimini engeller 
644 Herkes tarafından okunabilen (ör: HTML dökumanları) 
666 Okunabilir ve değiştirilebilir dosyalar 
755 Herkes tarafından okunabilen ve yönetilebilen dosyalar 
777 Herkes tarafından yazılıp düzenlenebilen dosyalar (dikkatli kullanın)

Çoğu CGI script’i 755’e kurulmalıdır. Daha fazla bilgi için script kaynaklarına bakınız.

PHP Script'ları 

PHP script’leri DirectAdmin Web Control Panel’li tüm sunucular tarafından desteklenir. PHP Script’leri, public_html dizinindeki herhangi bir dosyaya yerleştirilebilirler. Bu script’in kendi kaynaklarından daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

PHP komut dosyalarını bulmak için en iyi kaynaklardan biri: http://www.hotscripts.com

phpMyAdmin

phpMyAdmin, PHP’de yazılmış olan ve MySQL veritabanlarınızı idare eden bir araçtır. SQL cümleleri oluşturabilir; ekle, kaldır, sil (add, edit, delete), gibi şeylerle çalışabilirsiniz; oluştur, değiştir, iptal et (create, alter, drop) gibi tablolarla çalışabilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz. phpMyAdmin, deneyimli kullanıcılara yöneliktir. Birçok PHP script’i, otomatik olarak veritabanını sizin için kurar, bu yüzden büyük ihtimalle phpMyAdmin kullanmak zorunda kalmazsınız.

phpMyAdmin’e, http://www.domainisminiz.com/phpMyAdmin ‘dan erişilebilir. phpMyAdmin kullanımı için daha fazla bilgi almak istiyorsanız, http://www.phpmyadmin.net adresini ziyaret edin.

 


Bu sayfadaki içerikler, site-helper.com internet sitesinden "İngilizce bilmeyen DirectAdmin kullanıcıları için" Türkçe'ye çevrilmiştir ve RealNet tarafından

barındırılmaktadır. Soru, görüş ve önerileriniz için; admin@directadmin.net.tr