DirectAdmin Kontrol Paneli Türkçe Kullanım Kılavuzu.

 

Ana Sayfa >> DirectAdmin Panel Girişi

DirectAdmin Panel Girişi


DirectAdmin Kontrol panelini kullanmanın birçok yöntemi vardır:

http://www.domainisminiz.com:2222 Domain’inizin yanına ”:2222” yazarak, kontrol paneline ulaşabilirsiniz.

http://www.domainisminiz.com/config Domain veya subdomain’inize “/config” ekleyerek, kontrol panelinize ulaşabilirsiniz.

http://188.125.160.178:2222 veya http://188.125.160.178/config Kontrol panelinize, sunucunuza tahsis edilmiş herhangi bir IP adresinden ulaşabilirsiniz. Bu; domain transferiniz daha yayınlanmadan, kontrol panelinize ulaşmanız için kullanışlı bir yöntemdir.

   

Yukarıdaki resimde olduğu gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız. Buraya kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Kontrol paneline ilk olarak kaydolduktan sonra, 2 şey yapmanız gerekiyor.

Öncelikle, sayfanın sağ üst köşesindeki "Message System" linkine tıklayın. Hesabınızla ilgili önemli mesajlar bu mesaj sistemine gelir, o yüzden, alttaki boşluğa mail adresinizi yazmanızı ve kutucuğu işaretlemenizi öneririz. Bunu yaparsanız, bir mesaj aldığınızda; kontrol paneli, yazdığınız adrese bir uyarı maili yollar.

 

Daha sonra, esas menüye dönün ve "Statistics / Logs" a tıklayın. Yine altta gördüğünüz gibi bir kutu ile karşılaşırsınız. Buraya da mail adresinizi girin. Adresin doğruluğundan emin olun. Eğer doğru değilse, değiştirin ve “Save” tuşuna basın. Buradaki adresin doğruluğu çok önemli. Çünkü hesabınız limite yaklaştığında, kontrol paneli bu adrese uyarı maili gönderecektir.

 

 

Ticket Destek Sistemi

 

DirectAdmin Kontrol paneli, kurulumu tamamlanmış bir mesaj sistemi sunar. Ekranın üst kısmındaki "Message System" linkine tıklayarak, mesaj sistemi menüsüne ulaşırsınız. Bu linkin yanında, kaç mesajınız olduğunu gösteren "... messages waiting" yazısı her zaman olacaktır. Mesajlar, önemli bilgiler içerebilir, o yüzden mesajlarınızı sık sık kontrol etmenizde fayda var.

Mesaj sistemi, iki bölümden oluşuyor: ticket support system (ticket destek sistemi) ve private message system (özel mesaj sistemi). Eğer yardıma ihtiyacınız varsa, “Create a Ticket” linkine tıklayın. Hosting şirketinizin destek hizmetleri, bu ticket aracılığı ile size ulaşacaktır. Üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz. “Private Messages” (Özel Mesajlar) da aynı tabloda gösterilmektedir. Özel mesajlar daha farklıdır, çünkü onlar bir destek ticket cevabıdır. Özel mesajlar; hesaplanmış çalışma süresi uyarıları, sistemle ilgili bildiriler ve hesabınızın limite ulaşmak üzere olduğuna dair uyarılar içerir. Private message’leri okumak için, başlığa tıklayın.
 

Ticket Oluşturmak

1. "Create a Ticket" linkine tıklayın.

2. Mesajınızın önceliğini belirleyin. (Priority)

Low: Problem şu anda zorluk çıkarıyor 
Medium: Problem şu anda zorluk çıkarıyor 
High: Problem acilen halledilmesi gerekiyor

3. “Subject” kısmına, problemi tanımlayan birkaç kelime yazın.

4. “Message” kısmına, problemi detaylı bir şekilde anlatın.

5. "Save" tuşuna basın.

Destek kutusu, ticket’ınıza cevap verecek ve kutu kapanacaktır. Problem çözümlendiğinde, ticket kapanacaktır, bu da o ticket’a daha fazla ihtiyaç olmadığı anlamına gelir. Eğer beklemekte olan yeni mesajlarınız varsa ve onları ticket listesinde göremiyorsanız; "View Closed Tickets" linkine basın. Eğer probleminizin daha çözülmediğini düşünüyorsanız, kapanmış olan ticket’lar için yeniden yazabilirsiniz.

Önemli Not: Hosting şirketiniz, ticket yollama yetkinliğine sahip olmayabilir. Bu; hosting şirketinin daha farklı bir destek sistemi olduğu anlamına gelir. Eğer bir ticket yaratamıyorsanız, destek bilgi için hosting şirketinizin web sitesini ziyaret edin.

Şifre değiştirmek

 

Şifrenizi değiştirmek için, ekranın üst kısmındaki tuşuna basın. Mevcut şifrenizi ve 2 kez olmak kaydıyla yeni şifrenizi girin. Onaylamak ve kaydetmek için “Submit” tuşuna basın. Eğer şifreniz çok kısaysa veya uygunsuz karakterler içeriyorsa, kontrol paneli şifrenizi reddedecektir.

 

Önemli Not: Bu özellik, şifrenizi sadece kullanıcı adınız için değiştirir. Diğer mail hesapları, veri tabanları, FTP hesapları vb.. gibi şeyler, şifre değişiminden etkilenmez.

 

Kontrol Panelini Terk Etmek

DirectAdmin Kontrol panelini terk etmek için tuşunu tıklayın. Başarıyla kontrol panelini terk ettiğinizi yazan bir ekranla karşılaşırsınız. Buradaki linke tıklayarak tekrardan kontrol paneline giriş yapabilirsiniz.

Önemli Not: Birçok web tarayıcısı, siz kontrol panelini terk etseniz de işlemlerinizi hafızaya kaydeder. Eğer bilgisayarınızı kullanan tek kişi siz değilseniz, tarayıcınızda açık olan tüm kopyaları kapattığınızdan emin olun. Böylece tarayıcınızın hafızası silinmiş olur ve doğru parolayı bilmeyen biri kontrol panelinize giriş yapamaz.

 


Bu sayfadaki içerikler, site-helper.com internet sitesinden "İngilizce bilmeyen DirectAdmin kullanıcıları için" Türkçe'ye çevrilmiştir ve RealNet tarafından
barındırılmaktadır. Soru, görüş ve önerileriniz için; admin@directadmin.net.tr