DirectAdmin Kontrol Paneli Türkçe Kullanım Kılavuzu.

 

Ana Sayfa >> FTP

FTP Hesapları 

Bu konu, DirectAdmin'de FTP hesapları oluşturmayı, FTP hesaplarını değiştirmeyi / silmeyi, isimsiz gösterimlere imkan vermeyi ve isimsiz girişlere hoş geldiniz mesajı ayarları yapmayı anlatır.

FTP Hesapları Oluşturmak  

FTP hesapları oluşturmak için, öncelikle DirectAdmin ana kontrol paneli ekranındaki “FTP Menu” ikonuna tıklayın. Aşağıdaki gibi görünen mevcut FTP hesaplarının bir listesini göreceksiniz:

 

Varsayılan FTP Hesabı

Varsayılan FTP hesabı ve kontrol paneli hesabı aynı giriş adı ve şifreye sahiptir. Bu FTP hesabını silemezsiniz fakat şifresini, kontrol panelinizin şifresinden farklı bir şifre olarak ayarlayabilirsiniz.

Önemli: Eğer kontrol paneli şifrenizi değiştirirseniz, FTP hesabınızın şifresi eski kontrol paneli şifrenizin aynısı olarak kalır. Eğer iki şifrenin de aynı olmasını istiyorsanız, FTP menüsünden FTP hesabınızın şifresini değiştirebilirsiniz.

DirectAdmin Yeni Bir Ftp Hesabı Oluşturmak

"Create FTP account" linkine tıklayın. Aşağıdaki ekran gibi bir sayfa göreceksiniz:

Öncelikle “FTP username” kısmını doldurun. Örnekte “gary” olarak yazılmış. Daha sonra, “Enter Password” kısmına şifrenizi girin, alttaki kısımda da şifreyi yineleyin. Bundan sonra, FTP hesabınızın erişim derecesini seçin.

Domain: Bu FTP kullanıcısı public_html, private_html, mail, domain ve backup dizinleri için erişim imkanına sahiptir.

FTP: Bu FTP kullanıcısı public_ftp dizinine erişim imkanına sahiptir.

User: Bu FTP kullanıcıs, public_html/username/ ‘ e erişebilir. Eğer yukarıdaki resimde bu seçeneği işaretlemiş olsaydık, FTP kullanıcısı sadece public_html/gary/ veya http://www.site-helper.com/gary/ erişim imkanı bulacaktı.(Eğer gary.site-helper.com diye bir subdomain varsa, FTP kullanıcısı buna erişme imkanına da sahiptir.

Eğer dizin zaten mevcut değilse, bu aşamada yaratılacaktır. Son olarak, “Create” tuşuna basabilirsiniz. "Create" tuşuna bastıktan sonra, kontrol paneli, az önce yaratmış olduğunuz FTP hesabu ile ilgili giriş bilgilerini sunacaktır. FTP kullanıcı adınızın yanında @domaininiz.com ifadesi taşıdığını fark edeceksiniz. Bunun sebebi domaininizin ortak bir ip adresi kullanıyor olması. Eğer web siteniz kendisine özel IP numarasına sahipse, FTP kullanıcı adınız, yanında @domaininiz.com ifadesi taşımaz.

Eğer kendinize özel bir IP adresiniz varsa ve o hesaba başka domain’ler de eklediyseniz, bu eklenen domain’lerin FTP girişleri kullanıcıadı@odomain.com olacaktır.

Bir FTP Hesabına Giriş Yapmak

1.Adım: Bir FTP programı edinin.

Sunucuya FTP aracılığı ile yükleme yapmak, özel bir program gerektirir. Birçok bilgisayar sistemi FTP’yi içermez. O yüzden internet üzerinden bir FTP programı indirebilirsiniz. Öneriler:

IBM/Windows: LeechFTP (ücretsiz), WS_FTP LE (ücretsiz), FTP Explorer (ücretsiz), CuteFTP (ücretsiz deneme sürümü). Macintosh: Fetch (ücretsiz), Transmit (ücretsiz deneme sürümü).

2.Adım: Sunucuya bağlanın.

Tüm FTP programları, şu bilgileri ister

Username – Kullanıcı Adı: Kontrol panelinizin kullanıcı adı. 
Password – Şifre: Kontrol panelinizin şifresi. 
Address - Adres: Sunucunun adresi. ftp.domaininiz.com’u kullanın. 
Port – Varsayılan port’u kullanın (21).

Bazı programlar, host type (host tipi) sorabilirler. “auto” yu seçin. ASCII/Binary/Auto için de “auto” yu seçin. Inıtial remote folder (yabancı dosya başlangıcı) bölümünü boş bırakın veya ana web dizininden çıkmak için /domains/domaininiz.com/public_htm’ye yönlendirin.

3.Adım: public_html dizinini açın ve dosyalarınızı yükleyin.

Eğer, aynı hosting’de birden fazla domaininiz varsa, öncelikle /domains dizinine girip, düzenlemek istediğiniz domaini seçmelisiniz. Daha sonra public_html dizininden işleme devam edin.

Yüklemek için, bilgisayarınızdaki dosyaları seçin ve sunucudaki dizine taşıyın. Her FTP farklı çalışır, o yüzden programın yardım dosyalarına başvurmanız gerekebilir.

 

DirectAdmin FTP Hesaplarını Değiştirmek / Silmek

 

Hesapları Değiştirmek

DirectAdmin ana FTP menüsünde, FTP hesaplarının bir listesi vardır. Değiştirmek istediğiniz hesabın yanındaki “change” linkine tıklayın. Daha sonra 2 kere olmak üzere şifre girmelisiniz. Bu şifre eski şifreniz de yeni şifreniz de olabilir. Ayrıca hesabınızın erişim derecesini de değiştirebilirsiniz.

Hesapları Silmek

Bir hesabı silmek için, silmek istediğiniz hesabın yanındaki kutuyu işaretleyin ve "Delete Selected" tuşuna basın (aşağıdaki resimde olduğu gibi)

 

Not:  FTP dizini tamamen boş olana kadar silinmeyecektir.

 

İsimsiz Erişimlere İzin Vermek

İsimsiz erişimlere izin vermek için, DirectAdmin FTP menüsündeki "Anonymous FTP settings" linkine tıklayın. Şunun gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

İsimsiz FTP’leri izin vermek için, "Allow Anonymous Access"in yanına işaret koyun. Eğer isimsiz kullanıcıların yükleme yapmalarına izin vermek istiyorsanız, "Allow Anonymous Upload" linline tıklayın.

"Welcome Message" metin kutusunda, "Error reading welcome.msg"ı göreceksiniz. Bu hatanın görünmesinin sebebi, daha önce hiç hoş geldiniz mesajı (welcome message) ayarlanmamış olmasıdır. Bu sefer yeni bir hoş geldiniz mesajı yazın. Bitirdikten sonra “Save”e basmayı unutmayın.

Uyarı: İsimsiz yüklemelere izin vermek, oldukça tehlikeli olabilir, bu yüzden bir çok host bu seçeneği engelleyecektir.

 

Subdomainler İçin FTP Hesabı Oluşturmak

Bir FTP hesabını, bir subdomain ile sınırlamak için, şu adımları takip etmek gerekir:

1. Eğer daha yapmadıysanız, bir subdomain oluşturun.

2. DirectAdmin ana kontrol paneli menüsünden, "FTP Menu" ikonuna tıklayın ve "Create FTP account link"

3. "FTP Username" kısmına, subdomain adını girin (domaininiz.com’u yazmayın)

4. Password kısımlarına, şifreleri girin

5. “User” ı işaretleyin

6. "Create" tuşuna basın

 


Bu sayfadaki içerikler, site-helper.com internet sitesinden "İngilizce bilmeyen DirectAdmin kullanıcıları için" Türkçe'ye çevrilmiştir ve RealNet tarafından

barındırılmaktadır. Soru, görüş ve önerileriniz için; admin@directadmin.net.tr