DirectAdmin Kontrol Paneli Türkçe Kullanım Kılavuzu.

 

Ana Sayfa >> Dosya Yöneticisi

Dosya Yöneticisi

Bu konu, DirectAdmin’in file manager (dosya yöneticisi) ile ilgili bilgi içermektedir. Dosya yöneticisi, sunucunun dosya sistemi ile etkileşimde olmanızı sağlar. Klasörleri bulabilirsiniz; dosyaları kopyalayabilir, taşıyabilir, yeniden adlandırabilir, silebilirsiniz; dosya izinlerinizi değiştirebilir, yeni dosyalar üretebilirsiniz. Web tarayıcınızdan dosyalar yollayabilirsiniz.

Not: Doya yöneticisini MS FrontPage uzantıları ile yüklemenizi tavsiye etmeyiz. FrontPage’i kullanmanız daha doğru olur.
 

Navigasyon   

Dosya yöneticisine, DirectAdmin ana kontrol paneli menüsünden "File Manager" ikonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sayfanın en altında soldaki bir tuş ile de ulaşabilirsiniz.

 

Dosyalar arası transferi, dosya adına tıklayarak veya dosya adının solundaki ikona tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; “domains” linkine basarak ya da yanındaki dosya ikonuna tıklayarak, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.

 

"../ Up a Level" linkine bastığınızda daha önceki dizine dönersiniz. Ekranın sol alt köşesindeki “File Manager” linki, sizin en olası dizine götürür.
 

Dosya Kopyalamak

Dosya yöneticisi, klasörler arası dosya kopyalama işini kolaylaştırır. İlk adım, kaynak dizine transfer etmektir. Bunu, hangi dizinden dosya kopyalamak istiyorsanız o dizine girerek yapabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, public_html’deyiz ve license.txt’yi public_ftp dizinine kopyalamak istiyoruz.
 

 

İkinci olarak, kopyalamak istediğiniz dosyaların yanına işaret koyun. Daha sonra, “Move To” butonunun yanındaki açılır menüden, dosyanın nereye gitmesini istediğinizi seçin.(resimde /public_ftp seçilmiş). Son olarak “Copy To” tuşuna basın.

DirectAdmin Dosya yöneticisi, size mevcut dosyalardan herhangi birinin üzerine yazıp yazmayacağınızı sorar. Eğer “No” derseniz, sadece belirlediğiniz dizinde yer almayan dosyalar kopyalanır. Kopyalama işlemi bittiğinde, belirlediğiniz dizine yönlendirilirsiniz, orada kopyalanmış dosyaları görürsünüz.

 

Dosya Taşıma

Dosyaları taşımak için, dosya kopyalarken yaptıklarınızı yapmalısınız. Sadece “Copy To” tuşu yerine “Move To” tuşuna basmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, dosyalarınızın taşındığı yere yönlendirilirsiniz ve taşınan dosyaların orada olduğunu görürsünüz.

Dosya ve Klasörü Yeniden Adlandırmak

“Action” kolonundaki her file/folder yanında (file/folder name’in yanındaki 3. kolon) bir “Rename” linki vardır. Adını değiştirmek istediğiniz dosyadaki bu link’e tıklayın.

Öncelikle yeni dosya adını girin. Eğer bu isimde bir dosya zaten varsa ve siz bu dosyanın üzerine yazmak istiyorsanız, kutucuğu işaretletin ve “Rename” tuşuna basın.

Dosya ve Klasör Silmek

 

 

Bir dosya ile klasörü (dizini) silme adımları, birbirinin aynısıdır. Bir dizini silmek, onun içindeki her şeyi silmek demektir, bunu unutmayın.

Öncelikle, silmek istediğiniz dosyaların veya klasörlerin yanına işaret koyun. Daha sonra, sağ alttaki “Delete” tuşuna basın. "Are you sure you want to delete these files?" ( Bu dosyaları silmek istediğinizden emin misiniz?) diye bir pop-up göreceksiniz. “OK”a basın.

DirectAdmin'de İzinleri Değiştirmek

Mevcut izin seviyeleri listesi “Perm” kolonunun( file/folder name’den sonraki ikinci kolonun) altındadır. Bir dosya veya klasörün izin seviyesini değiştirmek için:

1. Değişiklik yapmak istediğiniz dosyaların veya klasörlerin yanına işaret koyun.

2. İzin sayılarını metin kutusuna yazın.

3. "Set Permission” tuşuna basın

Bazı genel izin yetkileri

Dosyalar
600 Bir dosyanın erişimini engeller 
644 Herkes tarafından okunabilen (ör: HTML dökumanları) 
666 Okunabilir ve değiştirilebilir dosyalar 
755 Herkes tarafından okunabilen ve yönetilebilen dosyalar 
777 Herkes tarafından yazılıp düzenlenebilen dosyalar (tavsiye edilmez)

Dizinler 
711 Dizindeki dosyalar herkes tarafından okunabilir fakat içerikler okunamaz 
755 Dizindeki dosyalar ve içerikler herkes tarafından görülebilir 
777 Bir dizine tam okuma/yazma/silme erişimi sağlar (tavsiye edilmez)

 

Yeni Klasör Oluşturmak

 

Yeni bir klasör (new folder) oluşturmak oldukça kolaydır. Öncelikle, yeni klasörünüzün hangi dizinde konumlanmasını istediğinizi seçin. Örneğin: eğer http://www.domainisminiz.com/news/ oluşturmak istiyorsanız, public_html dizinini seçebilirsiniz. Daha sonra ekranın altına dosya adını girin ve daha sonra "Create" tuşuna basın. 

Yeni Dosya Oluşturmak
 

 

Yeni, boş bir dosya oluşturmak:

1. Dosyanın hangi dizinde oluşturulmasını istediğinizi seçin.

2. "Create New File" kutusuna, yeni dosyanızın adını yazın.

3. Dosyaya HTML etiketleri yerleştirebilmek için, "HTML template" i işaretleyin.(isteğe kalmış)

4. "Create" tuşuna basın.

 

Dosya Düzenlemek

Bazı dosyalar, file manager ile düzeltilebilir. Bir dosyayı düzenlemek için, dosyanın yanındaki “Action” kolonundaki “Edit” tuşuna basın.

Yukarıdaki örnekte dns.html’yi düzenliyoruz. Bu dosyayı kaydetmek için, “Save As” tuşuna basın.

"Preview HTML" tuşu, dökümanın bir popup olarak görünmesini sağlayacak ve sayfayı kaydetmeden önce onu görmenize olanak tanıyacaktır.

Dosya Yüklemek

1. Dosyaları yüklemek istediğiniz dizini açın.

2. Ekranın altındaki "Upload files to current directory" tuşuna basın.

 

3. 8 kısım göreceksiniz. Yüklemek istediğiniz dosyaları seçmek için "Browse" tuşuna basın. Eğer 8’den fazla dosya yüklemek istiyorsanız, "Upload Even More Files"

 

 

4. "Upload Files” a basın.

 


Bu sayfadaki içerikler, site-helper.com internet sitesinden "İngilizce bilmeyen DirectAdmin kullanıcıları için" Türkçe'ye çevrilmiştir ve RealNet tarafından

barındırılmaktadır. Soru, görüş ve önerileriniz için; admin@directadmin.net.tr